Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö nimesi 40 urheilijaa napolin kesäuniversiadijoukkueeseen

Suomen universiadijoukkueeseen valittiin tässä vaiheessa 40 urheilijaa yhdeksästä eri lajista. Joukkuetta täydennetään vielä juhannuksen jälkeen, jolloin nimetään kisoihin lähtevät yleisurheilijat sekä miesten ja naisten koripallojoukkueiden lopulliset kokoonpanot.

– Nyt joukkueeseen nimetyissä urheilijoissa on iso joukko lajiensa tämän kevään Suomen mestareita. Universiadit tarjoaa heille – kuten kaikille joukkueeseen valituille – mahdollisuuden ottaa urallaan seuraava askel eteenpäin menestymällä myös kovan tason kansainvälisessä kilpailussa, toteaa Suomen joukkueen johtaja Jukka Tirri.

Kisojen kotisivut: https://www.universiade2019napoli.it

 

Kesäuniversiadit, Napoli (ITA), 3.-14.7.2019

Suomen joukkue, valinnat 3.6.:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa, oppilaitoksensa ja urheiluakatemiansa)

Ampumaurheilu

Mira Mäkelä, ilmakivääri; 1997, Lappajärven Ampujat, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia

Saana Peltonen, ilmakivääri; 1996, Keuruun Seudun Ampujat, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen urheiluakatemia

Joni Stenström, ilmakivääri; 1994, Raseborgs Skyttar, Åbo Akademi, Turun Seudun Urheiluakatemia

Aleksi Ahokas, skeet; 1996; Ala-Hämeen Ampujat, Tampereen amk, Tampereen Urheiluakatemia

Samuli Ahokas, skeet; 1996; Ala-Hämeen Ampujat, Tampereen amk, Tampereen Urheiluakatemia

Vili Kopra, trap; 1998; Orimattilan Seudun Urheiluampujat, Lahden amk, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia

Valmentaja, kivääri: Marko Tanskanen

Valmentaja, haulikko: Pentti Saari

 

Judo

Marianne Kosonen, -52 kg; 1994, Kerimäen Judonoko, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen urheiluakatemia

Pihla Matikainen, -57 kg; 1996, Maskun Tempo, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Alexandra Barton, -63 kg; 1995, Kirkkonummen Judoseura, Haaga-Helia amk, URHEA

Elias Körkkö, -66 kg; 1994, Oulun Judokerho, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Arttu Määttä, -73 kg; 1995, Nummelan Judo, Itä-Suomen avoin yo, URHEA

Aatu Laamanen, -90 kg; 1995, Tampereen Judo, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Valmentaja: Jaana Jokinen

 

Miekkailu

Anna Salminen, kalpa; 1995, Miekkailuseura Habda, Aalto-yo, URHEA

Sara Salminen, kalpa; 1997, Miekkailuseura Habda, Aalto-yo, URHEA

Sofia Tauriainen, kalpa; 1997, Espoon Miekkailijat, Aalto-yo, URHEA

Anna Vuorinen, kalpa; 1998, Helsingin miekkailijat, Helsingin avoin yo, URHEA

Lajijohtaja: Minna Lehtola

 

Purjehdus/ RS21

Oskari Muhonen; 1997, Espoon Pursiseura, Aalto-yo, URHEA

Catharina Sandman; 1998, Nyländska Jaktklubben, Hanken, URHEA

Cecilia Sandman; 1996, Nyländska Jaktklubben, Aalto-yo & Hanken, URHEA

Alexander Grönblom; 1998, Helsingfors Segelsällskap, Hanken, URHEA

Valmentaja: Vili Kaijansinkko

 

Rytminen voimistelu

Rebecca Gergalo; 2000, Olarin Voimistelijat, Itä-Suomen avoin yo, URHEA

Valmentaja: Larisa Gryadunova

 

Taekwondo

Helmi Härkönen, -57 kg; 1996, Espoo Hwarang Team, Helsingin yo, URHEA

Jasmin Manninen, -62 kg; 1999, Action Sport Center Paimio, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Jenna Partanen, -67 kg; 1996, Taekwondourheilijat 2011, Helsingin yo, URHEA

Niko Saarinen, -63 kg; 2000, Budokwai Taekwondo, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Otso Saarinen, -68 kg; 2000, Budokwai Taekwondo, Lapin avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Linda Räkköläinen, liikesarjat; 1999, Helsingin Itsepuolustuskoulu, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Christian Kamphuis, liikesarjat; 1998, Taekwondourheilijat 2011, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Frans Salmi, liikesarjat; 1998, Budokwai Taekwondo, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia

Valmentajat: Jarkko Mäkinen, Olli Siltanen

 

Telinevoimistelu

Maija Leinonen; 1996, Suomen Taitovoimisteluklubi, Haaga-Helia avoin amk, URHEA

Rosanna Ojala; 1994, Tampereen Sisu, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Franz Card; 1995, Espoon Telinetaiturit, Aalto-yo, –

Joonas Kukkonen; 1995, Espoon Telinetaiturit, Laurea-amk, URHEA

Valmentajat: Ryan Goen, Maxim Podobed, Jarkko Harju

 

Uimahypyt

Juho Junttila; 1998, Uimahyppyseura Tiirat, Helsingin yo, URHEA

 

Uinti

Susanne Hirvonen; 1997, Kampuksen Plaani, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia

Carita Luukkanen; 1996, TaTU Tampere, Florida International University, –

Fanny Teijonsalo; 1996, Cetus Espoo, Arizona State University, URHEA

Lotta Upanne; 1998, Helsingfors Simsällskap, University of Stirling, URHEA

Olli Kokko; 1994, -, University of Hawaii, –

Teemu Vuorela; 1994, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia

Valmentajat: Kati Kauhanen, Marcus Guttmann

 

Joukkueen yleisjohto ja terveystiimi

Jukka Tirri, joukkueenjohtaja

Ida Bolander, joukkueen apulaisjohtaja

Jarno Parikka, joukkueen apulaisjohtaja

Toni Flink, tiedottaja

Martina Roos-Salmi, psyykkinen valmentaja & opinto-ohjaaja

Petri Kallio, lääkäri

Eetu Autio, fysioterapeutti

Lauri Asikainen, fysioterapeutti

Teija Simola, fysioterapeutti

Ida Voutilainen, fysioterapeutti

 

Miesten ja naisten koripallojoukkueet sekä yleisurheilujoukkue julkistetaan juhannuksen jälkeen.

admin