SUOMEN JOUKKUE EUROOPAN KISOIHIN

Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on nimennyt Suomen joukkueen ensi kesän Euroopan kisoihin. Euroopan kisat järjestetään Minskissä Valko-Venäjällä 21.-30.6.2019. Minskissä kilpaillaan 23 lajissa ja kisoihin odotetaan noin 4000 urheilijaa 50 Euroopan maasta. Euroopan kisat, kuten muutkin Olympiakomitean vastuulla olevat monilajiset arvokilpailut, ovat osa Huippu-urheiluyksikön lajien kehittämis- ja tukikokonaisuutta. Näiden kisojen kautta tuetaan potentiaalisimpien urheilijoiden matkaa kohti olympialaisia.

Suomen edustajiksi on jo aiemmin nimetty 10 urheilijaa. 29.4. tehdyn toisen valinnan jälkeen Suomen joukkueen kokonaismäärä on 35 urheilijaa.

Suomen joukkueessa on kaksi olympiamitalistia, nyrkkeilijä Mira Potkonen ja trap-ampuja Satu Mäkelä-Nummela, joka sijoittui viidenneksi vuonna 2015 järjestetyissä ensimmäisissä Euroopan kisoissa.

Euroopan kisat, European Games, Minsk (BLR) 21.-30.6.2019

Suomen joukkue,

Ampumaurheilu:

Minskin Euroopan kisoista jaetaan ammunnassa kussakin lajissa 1 maapaikka Tokion olympialaisiin.

Kivääri:

Emmi Hyrkäs, Simpeleen Hahlo,

Jenna Kuisma, Kyrkslätt Skytteförening,

Juho Kurki, Kankaanpään Ampumaurheilijat.

Valmentaja: Juha Hirvi.

Haulikko, trap:

Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,

Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,

Vesa Törnroos, Lahden Ampumaseura.

Valmentaja: Kari Kopra.

Haulikko, skeet:

Marjut Heinonen, Oulun Seudun Haulikkoampujat,

Oskari Kössi, Sibbo Skyttegille,

Tommi Takanen, Lahden Ampumaseura.

Valmentaja: Tom Alderin.

Ampumajoukkueen lajijohtaja: Per-Ole Lindell.

Jousiammunta:

Minskissä jaetaan tähtäinjousessa suoria olympiapaikkoja Tokioon.

Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell, Helsinki,

Taru Kuoppa, Sherwoodin Iloiset Veikot, Helsinki,

Samuli Piippo, Oulun Jousimiehet.

Valmentaja: Laura Perälä.

Judo:

Minsk on judossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.

-90kg:

Aatu Laamanen, Tampereen Judo.

Valmentaja: Markus Pekkola.

Karate:

Minskissä jaetaan Karatessa paikkoja Tokioon.

yli 68kg:

Titta Keinänen, Euran Karateseura.

Valmentaja: Kai Keinänen.

Melonta:

Netta Malinen, Tampereen Vihuri,

Pauliina Polet, Vesisamoilijat Lahti,

Miika Nykänen, Mikkelin Melojat.

Valmentajat: Petteri Pitkänen, Panu Kanniainen.

Nyrkkeily:

 Minskin Euroopan kisat ovat samalla nyrkkeilyn tämän vuoden EM-kilpailut.

-69 kg:

Elina Gustafsson, Helsingin Tarmo.

-60 kg:

Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura.

-60kg:

Arslan Khataev, Porvoon Nyrkkeilyseura.

-75kg:

Muhammad Abdilrasoon, Tampereen Voimailuseura.

-91kg:

Krenar Aliu, Kirkkonummen Nyrkkeilykerho.

Valmentajat nimetään myöhemmin.

Paini:

Vapaapaini, -86kg:

Ville Heino, Porin Paini-Miehet.

Vapaapaini -125kg:

Jere Heino, Porin Paini-Miehet.

Kreikkalais-roomalainen paini, -97kg:

Elias Kuosmanen, Helsingin Haka.

Kreikkalais-roomalainen paini, -130kg:

Tuomas Lahti, Ylä-Tikkurilan Kipinä, Vantaa.

Valmentajat: Ahto Raska, Juha Lappalainen, Marko Yli-Hannuksela.

Pyöräily:

Minsk on pyöräilykilpailuissa maantie ja aika-ajo ovat osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking (UCI)-pisteitä.

Lotta Lepistö, Trek-Segafredo Women.

Valmentaja: Ilpo Kyllönen, Mekaanikko: Tapio Niemi.

Pöytätennis:

Minskissä jaetaan kolmelle parhaalle olympiapaikka Tokioon.

Benedek Olah, Seinäjoen Sisu / Jura Morez, Ranska.

Valmentaja: Mattias Bergkvist.

Sulkapallo:

Minsk on sulkapallossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.

Eetu Heino, Paraisten Badminton,

Anton Kaisti, Helsingfors Badminton Club,

Oskari Larkimo, Helsingfors Badminton Club,

Airi Mikkelä, Badminton United / Odense Badminton Club, Tanska.

Valmentaja: Anu Nieminen.

Telinevoimistelu:

Oskar Kirmes, Espoon Telinetaiturit,

Enni Kettunen, Suomen Taitovoimisteluklubi,

Eemil Soravuo, Espoon Telinetaiturit.

Valmentajat: Mati Kirmes, Maxim Podobed.

Joukkueen yleisjohto ja taustatiimi:

Leena Paavolainen, joukkueen johtaja, +358 400 229 652.

Sari Rimpiläinen, joukkueen apulaisjohtaja, +358 40 627 6117.

Mika Noronen, viestintäpäällikkö, +358 40 5048714.

Maarit Valtonen, ylilääkäri.

Rauno Elokiuru, lääkäri.

Vesa Kuparinen, johtava fysioterapeutti.

Kati Toivanen, fysioterapeutti.

Riku Niemi, hieroja.

admin