SUOMEN JOUKKUE EYOF-TALVIKISOIHIN

SUOMEN OLYMPIAKOMITEA

Tiedote 23.1.2019

 

 

SUOMEN JOUKKUE EYOF-TALVIKISOIHIN

 

Suomen Olympiakomitea on valinnut joukkueen edustamaan Suomea Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien talvikisoihin, jotka järjestetään Bosnia-Hertzegovinan Sarajevossa ja Itä-Sarajevossa 9.-16.2.2019.

 

kilpailuihin osallistumisoikeus on vuonna 2001-2004 (lajista riippuen) syntyneillä urheilijoilla.

 

Sarajevo ja Itä-Sarajevo European Youth Olympic Festival (EYOF)

 

Suomen joukkue:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)

 

Alppihiihto:

Jenny Vuori 2001, Turun Slalomseura, Turun Seudun Urheiluakatemia

Roosa Tuononen 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia

Matleena Rinne 2001, Porin Slalomseura

Jesper Pohjolainen 2001, Hyvinkään Slalomseura Sukkula, Kuopion alueen urheiluakatemia

Henri Hahtela 2001, Helsinki Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia

Salomo Sirviö 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia

Jaakko Tapanainen 2002, Grankulla IFK, Kuopion alueen urheiluakatemia

 

Valmentajat ja huolto: Ossi Pirinen, Mika Marila, Danko Marinelli, Davor Lazeta

 

Ampumahiihto:

Kaisa Keränen 2001, Ahveniston Ampumahiihtäjät, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Heidi Nikkinen 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia

Johanna Isojärvi 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Emilia Irvankoski 2002, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia

Matias Maijala 2001, Lapin Biathlon Tokka

Henri Heikkinen 2002, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Ville-Valtteri Karvinen 2002, Kontiolahden Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Eetu Petrelius 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia

 

Valmentajat ja huolto: Maija Holopainen, Petri Hara

 

Lumilautailu:

Eveliina Taka 2002, Mountain Club Ounasvaara, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Veera Immonen 2002, Soul Vuokatti, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Aatu Partanen 2002, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Topias Joensuu 2003, Iso-Syöte AM Team, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Valtteri Kautonen 2002, Sputnik Hyvinkää, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

 

Valmentajat ja huolto: Simo Suopanki, Mikko Terentjeff

 

Maastohiihto:

Siiri Kaijansinkko 2001, Lappeen Riento, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Lotta Kurttila 2001, Liperin Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Hilla Niemelä 2001, Ikaalisten Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Aino Pihlava 2002, Kankaantaan Kisa, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Emil Liekari 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia

Niilo Moilanen 2001, Oulun Hiihtoseura, Ouluseutu Urheiluakatemia

Tino Stenman 2001, Ylöjärven Ryhti, Tampereen Urheiluakatemia

Alexander Ståhlberg Norrvalla Ski Team, Vaasanseudun Urheiluakatemia

 

Valmentajat ja huolto: Juho Halonen, Toni Ketelä, Timo Suntela, Markus Liekari

 

Taitoluistelu:

Linnea Ceder 2002, Espoon Jäätaiturit, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea

Valmentaja: Kati Perokorpi

 

EYOF-olympiafestivaaleille nimetään myös poikien jääkiekkojoukkue, jonka kokoonpano julkistetaan 25.1.2019

 

Joukkueen yleisjohto:

Johtaja: Kimmo Mustonen, 050 566 9869

Apulaisjohtaja: Laura Tast, 050 554 8040

Tiedottaja: Mari Lohisalo, 040 767 9925

Lääkäri: Ville-Pekka Vuorinen

Fysioterapeutti: Simone Kallonen

 

Kilpailujen kotisivut: https://eyof2019.net

admin